Zamach terrorystyczny we Francji z 2015

 

13 listopada 2015 Paryż został zaatakowany przez terrorystów szkolonych przez Państwo Islamskie. Seria zamachów w 5 miejscach spowodowała śmierć 137 osób. Miejscami, które zostały zaatakowane przez terrorystów były:

1) Saint Denis – bomby obok stadionu Stade de France, podczas towarzyskiego spotkania

Francja – Niemcy

2) Rue Richat i Rue Alibert

3) Rue de la Fontaine au Roi

4) Teatr Bataclan

5) Rue de Charonne

Sprawcy atakowali za pomocą granatników, karabinków AKM, oraz wysadzali się w powietrze. Ich celami był wyżej wymieniony mecz piłkarski, oraz koncert w „Bataclan”, w którym odbywał się koncert kalifornijskiego zespołu Eagles of Death Metal. Na korzyść zamachowców działało to, że mecz piłkarski został zaplanowany z rocznym wyprzedzeniem i komplet widzów na trybunach ( ok. 80 tys. widzów ) jak i również koncertu (1,5 tys. widzów). Podczas wejścia na koncert nie była sprawdzana zawartość plecaków, toreb, damskich torebek, co spowodowało, że można było wnieść ładunki wybuchowe, czy broń palną. Większym problemem było wniesienie ładunku na stadion piłkarski, gdzie obowiązują inne normy. Eksplozje rozpoczęły się po godzinie 21 (pierwsza o 21:20, ostatnia o 21:53), więc było to już po rozpoczęciu spotkania, co „pomogło” zredukować liczbę ofiar.

.

Najgorsza sytuacja była w teatrze Bataclan, ponieważ zginęło tam aż 89 osób. Dwóch świadków mówiło o tym, że ofiary były torturowane, padały ofiarą aktów seksualnych, lecz paryska policja zaprzeczała tym zeznaniom53. Niektóre ciała wskutek eksplozji były rozczłonkowane i ciężko było rozpoznać tożsamość tych osób. Po paryskiej masakrze rząd francuski wprowadził stan wyjątkowy, który trwał aż do 1 listopada 2017, który zastąpiła ustawa dająca służbom takie możliwości jak kontrolowanie połączeń telefonicznych czy internetowych, śledzenie osób oraz umieszczanie ich w areszcie.

Informacje na temat wypadków i tragicznych historii przeczytasz także na stronie www.uwaga.pl