Różne rodzaje muzyki do gier wideo

Począwszy od automatów arcade z lat 80-tych, a skończywszy na ogromnych, otwartych światach współczesnych, gry wideo są pełne doskonałej muzyki. Muzyka w grach wideo pomaga nadać im odpowiedni klimat, stworzyć bardziej wciągające wrażenia i zwiększyć grywalność. Z punktu widzenia kompozytora jest to również wyjątkowe doświadczenie.  Oznacza to, że muzyka do gier wideo musi być zsynchronizowana z określonymi czynnościami, powiązana z określonymi obszarami mapy i bezbłędnie dopasowana do tempa gry.

Różne rodzaje muzyki do gier wideo

Jeśli chcesz komponować muzykę do gier wideo, ważne jest, abyś wiedział, jaka jest jej cel. Gry wideo wykorzystują dźwięk do wielu rzeczy, nie tylko do tworzenia ścieżek dźwiękowych. Jest to na przykład utwór odtwarzany w menu, efekty dźwiękowe wykorzystywane w grze lub główny motyw gry.

Underscore

Jest to ścieżka dźwiękowa, która wzmacniaja emocje lub atmosferę pewnych scen. Utwory te nie są niezbędne do gry – to znaczy, że bez nich gra nadal miałaby sens – ale mimo to są niezwykle ważne. Podobne zabiegi stosowane są w filmach i serialach. Jak podaje portal Ciekawa.pl, jest to jeden z powodów, dla których oglądamy filmy i seriale z takim zainteresowaniem. Kiedy słuchasz ścieżki dźwiękowej do gry, najprawdopodobniej jest to underscore.

Muzyka źródłowa

Nie należy mylić jej z efektami dźwiękowymi gry. Muzyka źródłowa to muzyka, która jest odtwarzana jako część narracji gry wideo. Wyobraź sobie, że widzisz postać z gry wideo grającą na instrumencie muzycznym w pewnym miejscu na mapie; utwór grany przez tę postać można określić jako muzykę źródłową. Efekty dźwiękowe nie należą do tej kategorii, ponieważ z technicznego punktu widzenia nie są uważane za muzykę. Efekty dźwiękowe są jednak niezwykle ważne w grach wideo i obejmują wszystko, od odgłosów kroków po odgłosy otoczenia.

Muzyka jako rozgrywka

Choć nie wszystkie gry wideo wykorzystują muzykę jako element rozgrywki, Można przytoczyć kilka przykładów, w tym przede wszystkim „Rock Band” i „Guitar Hero”.