Wpływ muzyki na rozwój niemowląt
Od wielu lat produktami, bez których nie może się obyć wyprawka żadnej przyszłej mamy, są wszelkiego rodzaju pozytywki i grające zabawki. Podświadomie już, wiemy, że muzyka uspokaja niemowlęta, pomaga się im wyciszyć i lepiej spać. Ale jaki naprawdę wpływ ma muzyka na rozwój dziecka? Badania dowodzą, że dzieci praktykujące słuchanie i tworzenie muzyki mają lepiej rozwinięty mózg niż ich rówieśnicy, którzy wzrastają bez takiej stymulacji.
Dźwięki zaczynają docierać do niemowląt, już podczas życia płodowego.
W pierwszym trymestrze, dziecko odbiera dźwięki poprzez skórę. Płyn owodniowy przewodzi fale dźwiękowe, w taki sposób, by mogło ono je odczuwać, pod postacią drgań. Od około 5 miesiąca ciąży, płód zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki. Bicie serca, szum krwi i inne dźwięki, pracującego organizmu matki, towarzyszą maleństwu przez całą dobę. Nie pozostaje to obojętne, również w życiu pozapłodowym – wiele piosenek staje się hitem, gdy rytm taktów wynosi 120/140, odwzorowując biologiczny rytm serca matki.
Wpływ muzyki na płód
Naukowcy potwierdzają, że muzyka stymuluje rozwój układu nerwowego niemowląt – pomaga kształtować osobowość, radzić sobie z emocjami, pobudza również rozwój intelektualny i społeczny, a nawet pomaga w nauce mówienia.
Kilkumiesięczne maluchy uwielbiają przedmioty i zabawki, które wydają dźwięki. Potrafią nawet tworzyć własne melodie. Dzięki nim, mogą one rozwijać i trenować umiejętności motoryczne. W tym celu, najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju instrumenty, przeznaczone dla najmłodszych – cymbałki, bębenki, czy pianinka.
W wieku przedszkolnym, dzieci są już w stanie zapamiętywać i rozpoznawać różne utwory.
Jaki rodzaj muzyki?
Skoro już wiemy, że muzyka ma tak pozytywny wpływ na rozwój naszych pociech, to jaką muzykę wybrać dla niemowlaka ? Tak naprawdę nie musi to być muzyka, na rynku znajdziemy mnóstwo urządzeń, wydających dźwięki, imitujące bicie serca, czy odgłosy natury. Jeśli jednak decydujemy się na konkretne utwory, najlepiej wybrać tonacje durowe, czyli radosne. Nie jest powiedziane, że muszą to być wyłącznie utwory muzyki klasycznej, w sieci znajdziemy wielu artystów, zajmujących się tworzeniem melodii, przeznaczonych specjalnie dla niemowląt.